1 Aylık Bebek Gelişimi- Yenidoğan Gelişimi

1 Aylık Bebek Gelişimi

 Her şeyden önce panik yapmayın. İlk anneliğiniz olabilir, yanınızda kimse olamayabilir her şey olabilir siz yine de sakin olun. Anneliğe alışmak bazen zaman alabiliyor. Lohusalık zor bir süreç maalesef.  Sakin olun ve kendinizi dinleyin, rahatlayın sonra sorunu çözeceksiniz çünkü siz annesiniz!

Görme

Bebeğinizin görüşü bu ayda net değildir görüş mesafesi kısadır. Bazı yenidoğanlar doğduktan sonra 3-5 gün gözünü açamayabiliyor. Sizi görmediğini düşünüyorsanız korkmayın bu zamanla olacaktır.

 

İşitme

Bebeğiniz insan seslerine tepki verir zaten anne karnında sizin sesinizle tanışmıştı. Doğduktan sonra anne babanın sesini tanır. Hatta hamileyken dinletilen şarkıları bile tanıyorlar. Onunla konuşmanız  gelişimi açısından önemlidir. Kendini huzurlu ve güvenli hisseder, iletişim  kurmayı bu sayede çabuk öğrenir.

 Bunların dışında bebeğiniz ilk aylarda daha fazla kaka yapar. Günde 5-6 kez hatta daha  fazla olabilir. Yarım saatte bir kontrol etmelisiniz. Büyüdükçe sindirim sistemi düzene girer ve günde 2-3 e kadar inebilir. 

 

Uyku Düzeni

Yenidoğan bebek genelde günde 17-18 hatta 20 saat uykuya ihtiyaç duyar. Gece gündüz ayrımı yapabilse de uykuları kısa kısa olur bu yüzden gece de sürekli uyanacaktır. Genelde 2 ,3 saat uyuyup karnını doyurup tekrar uyurlar. 3 saatten fazla uyuyorsa sarılık olma ihtimali için kontrol etmelisin. Sarılık genelde yetersiz beslenmeden olur. Bebeğini sık sık emzirmelisin. Çeneleri yorulup uyuyakalabilirler en az yarım saat emzirmelisin. Uyandırmak için burnunu hafif sıkabilirsin.

 

İlk Ay Bebeklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1-Sarılık

Yenidoğan bebekler çoğunlukla sarılık olurlar bunlar halk arasında kendiliğinden geçer diye konuşulsa da dikkat edilmelidir. Eğer sarılık geçmezse bebeğin kanı tamamen değiştirilip yeni kan veriliyor bu yüzden önlem alınmalıdır.

 

Sarılık neden olur?

Yenidoğan bebek yetersiz beslenirse veya anne ile kan uyuşmazlığı varsa sarılık olabiliyor. Gözlerinin etrafında yüzünde sarılık oluyor bebeğin, dikkatli bakan herkes görebilir. Eğer sarılık omuzlarından aşağı inerse mutlaka doktora gitmelisin.

Bunu önlemek için bebeğinizi 2-3 saatte bir en az yarım saat(her göğüs 15 dk) emzirmelisin. Sütün bu şekilde artacaktır. Eğer yine de sütün az olduğunu düşünüyorsan her emzirdikten sonra 1-2 çay kaşığı çok az şekerli şerbet veya 25 cc devam sütü verebilirsin.

 

2-Gaz, kolik

Bebeğin gazını her emzirdikten sonra mutlaka çıkarmalısın. Uyusa bile gazını çıkamaya devam etmelisin gazını çıkarmadan uyutmak bebeğe rahatsızlık verir. Kolik bebekler genelde çok ağlar ayaklarını karnında doğru çekerek ağlarlar. Kolik için iyi gelen şeyler;

-Ayaklarının altına çörek oyu yağı ile masaj

-Rezene çayı

-Çörek otunu kaynatıp içirmek

-Sakinleştirici uyku müzikleri veya süpürge vb sesler

-Düzenli beslemek

-Mama kullanıyorsanız mama değiştirin

-Gazını her emzirdikten sonra çıkarın

-Her gün yıkayın

-Masaj yapın

 

One thought on “1 Aylık Bebek Gelişimi- Yenidoğan Gelişimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir