2 Aylık Bebek Gelişimi

2 AYLIK BEBEK GELİŞMİ

Artık anneliğe biraz daha alıştın bebeğinle 2.aya girdin günleri saymaya devam ediyorsun. Bu ayda bebeğin yavaş yavaş uyku düzeni kurabilir. Sık sık yıkadıysan bazı şeyleri anlayabildiğini göreceksin. Yanakları ortaya çıkıp tombikleşebilir. Sana tepkiler vermeye başlar ve hareketleri de öncekine göre artar. Bazı bebekler bu ayda sevdiklerine ilk gülücüğünü verebilir.

 

2 aylık bebek genelde 4-5,5 kg civarında olur. Ancak doğum kilosuna göre bu değişebilir. O yüzden haftalık olarak hesaplamanız daha doğru olacaktır. Haftada 150-200 gr alırlar yani aylık 600-800 gr. 1.aya göre daha tombikleşirler, kolları bacakları yanakları hafif dolgunlaşabilir. Bebeğin boyu ise 1,5 cm kadar uzayabilir.

Beyin gelişimi için bebeğini kontrol ettirmeyi unutma yani kg ve boy ile birlikte baş çevresini de ölçüyorlar mutlaka sağlık ocağı kontrollerine git. Bu ayda hala bebeğin kafası vücuda göre daha büyük olması normal. Bıngıldak bu aydan itibaren gittikçe biraz saha sertleşecektir.

 

Görme

Bebeğin ilk aya göre daha iyi görür. Takip etmeye başlayabilir, canlı renkler dikkatini çekebilir. Seni izler, gözleri ile takip eder.

Bazı bebekler biberon gibi tanıdığı eşyalara tepki verebilir.

İşitme

1.aya göre işitmesi de gelişmiştir. Senin sesini duymak daha çok hoşuna gider. Evdeki diğer insanların sesini veya başka sesleri birbirinden ayırt edebilir. Onunla konuşarak oynaman hoşuna gider.

Dokunma

Bebekler hem anne babasına dokunmaktan hem de çevresindeki şeylere dokunmaktan hoşlanır, gelişimine fayda sağlar. Bebeğine sık sık masaj yapar, onu okşayıp gıdıklamak vs hoşuna giden şeyler yaparsan daha çabuk gelişir daha hızlı kilo alır.

Bebeğin zihinsen gelişimi için onunla bol bol konuşmalısın. Oyun oynamalı, sakinleştirici müzikler dinletmelisin. Kucağına alıp sevgini hissettirmelisin. Bebekler annelerinin kalp sesinde sakinleşip huzur bulur. Annelerinin, babalarının kalp sesini tanırlar. Duyduğu sesleri hafızasına kaydettiği için çıkardığı seslerde artar.

2 Aylık Bebek Neler Yapar

Anne sesini bu ay net bir şekilde tanır.

Yüzüstü yattığında gövdesini 45 derece yukarı kaldırabilir. İlerleyen haftalarda kafasını da dik kaldırabilir.

 

Ellerini bu ayda keşfeder. İnceler,el ve ayaklarıyla oynar.

Önündeki cisimleri tutma,sallamaya başlar.

Geceleri gündüzlere göre daha fazla uyumaya başlayabilir.

Kendi sesini duymaktan çok mutlu olduğu için sürekli sesler çıkarır gülücükler atar.

 

 

Kendisi ile ilgilenildiğini anlar.

 

2 Aylık Bebek Oyuncakları

 

 

 

Çıngırak; Renkler, sesler oldukça dikkatini çekeceği için çıngırak çok severek oynayacağı oyuncaktır. Kendi kendine oynayamasa bile sen oynattığında takip eder

Dönence,

 

 

Oyun halısı

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir