4 Aylık Bebek Gelişimi

Bu ayda bebeğinin ne kadar büyüdüğünü anlayacaksın. Seni daha iyi anlıyor,  daha fazla nesne tanıyor, oyun oynuyor, gülümsüyor… Onunla vakit geçirmekten oyun oynamaktan daha fazla keyif alacaksın. Öğrettiğin her şeyi, örneğin el oyunları, cee gibi oyunları oynayamasa bile hafızasına kaydeder.Özellikle bu aydan sonra onunla bol bol oyun oynayıp, yeni şeyler öğretip,sık sık konuşarak vakitler geçirmelisin.

 

 

 

4 aydan itibaren  kilo alımı yavaşlar. Yine de aylık ortalama 300-800  gr alırlar. Bu ayda bebeğin doğum kilosunun neredeyse 2  katına ulaşmış olabilir. Bebeğin boyu 1-1,5cm  arası uzar.

 

 

 

DUYUSAL GELİŞİM

 

Görme

Yakınındaki küçücük nesnelere odaklanabilir dikkatini çeker, uzaktaki büyük nesneleri ise ilgiyle izler. Renkli nesneleri veya parmağını önünde gezdirdiğinde takip eder.

 

 

Duyma

Senin, babasının sesini duyduğunda tanır ve tepki olarak sesin geldiği yöne  başının çevirebilir. Bunun dışında tanıdığı nesnelerin (çıngırak,şarkı vs.) seslerni duyduğunda nerden geldiğini bulmaya çalışır.

 

 

Zihinsel Gelişim

Bebeğin kelimelerin anlamını bilmese, anlamasa da duyduğu sesleri çıkarmaya çalışır. Bu ay zihinsel gelişim oldukça üst düzeydedir.Bunun dışında ilgisini çeken, ona farklı gelen seslere kahkaha atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir