Anne Sütünün Önemi? Anne Sütü İçindekiler? Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Anne sütü bebek için çok önemlidir. Bebeğinizin ihtiyacı olan tüm besinleri karşılar. İçerisinde D ve K vitamini hariç çeşitli vitamin, minareller ve su vardır, ilk 6 ay su vermeye bile gerek yoktur. Anne sütünün yaklaşık %90 ı su dur. Memeden  gelen ilk sarı süt (önsüt) bebeğinizin ilk aşısıdır, bebeğinizi çeşitli hastalıklardan, enfeksiyonlardan korur. 2 yıl emzirme tavsiye edilir.

Proteinler: Anne sütünde dokuz protein fraksiyonu vardır. Anne sütündeki protein  ,inek sütündeki gibi alerjen değildir bu sayede daha kolay sindirilir.

Karbonhidratlar:  Süt şekeri laktozdur. Yavaş ve kolay sindirildiği için bebeğin kan şekerini düzenler, beyin doku gelişimini sağlar ve bağırsaktaki Zarasız mikroorganizmaların artırır.

Yağlar: Bebeğin enerji kaynağı yağlar   potasyum, sodyum (tuz) vardır.

Düşünün, içinde bulunduğumuz dönemde mama var imkan  var ancak doğal olanın yerini hiçbir şey tutmaz mamanın olmadığı zamanlar ne yapılırdı ? Anne sütü yaradılışta olan bir şey ve bunu sürdürebilmek annelerin elinde. Bununla ilgili anne sütü nasıl artar ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Anne sütü daha kolay, daha faydalı ve ekonomiktir. Anne ile bebek arasındaki bağın gelişiminde çok önemlidir. Bebeğiniz her emzirdiğinizde sizi inceler, bu şekilde tanır. Sıcaklığınızı, sevginizi hisseder. Ek olarak bile mama verirseniz biberona alışıp emmeyi bırakabilir çünkü biberondan memeye göre daha yoğun süt gelir, Bebek kolayca alışır. Eğer mama vermek zorundaysanız kaşıkla vermenizi tavsiye ederim. Devam sütü içinde süt tozu bitkisel yağlar var ve bunlar doğal olmadığı için fayda vermez özellikle süt tozu zararlıdır. Bebeğinizi bol bol emzirin ki sütünüz kesilmesin. 

 

İlgili yazılar;

ANNE SÜTÜ NASIL ARTAR?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir