Anne Sütü Nasıl Artar ?

Ben 1 çocuk  annesi olarak kendi deneyimlerimi  ve doktorumun  tavsiyelerini aktaracağım ve süt artırıcı besinleri de yazacağım. Her şeyden önce stres, üzüntü yasak! Çoğu lohusa kadın için bu biraz zor ama başarmak zorundayız,bununla ilgili lohusalık dönemi adlı yazımı  okumanızda fayda var. https://24saatblog.com/lohusalik-donemi.

Stresten sonra önemli  bir diğer faktör ise sık sık emzirmek. Bebekler bazen doymadığında da uyuyakalabilir biz doyduğunu düşünüp yatırırız ancak en az yarım saat(her iki memeden 15 dk),2-3 saatte bir emzirmek lazım. Emzirdikren sonra sağarsanız içerde kalmaz ve buda sütünüzüm artmasını sağlar. Eğer bebeğiniz  5-10 dk içinde uyuya kalıyorsa burnunu  sıkarak, ayaklarına dokunarak uyandırabilirsiniz. 3 saatten fazla uyuyorsa da sarılıktan olabilir mutlaka dikkat edin geçen sürelere. Eğer yeterli  beslenmezse  sarılık olur ve geçmesi uzun sürebilir ve fazla kilo kaybı yaşayabilir. Eğer sütünüzün az geldiğini düşünüyorsanız her emzirdikten sonra 1 çay kaşığı şerbet verebilirsiniz ancak şekeri çok az olmalı. Mama vermektense az şekerli şer bet daha iyi diye düşünüyorum, doktorlar kızıyor ancak dediğim gibi mamanın da pek farkı yok  doğal değil sonuçta yine de sizin tercihiniz.

Süt artırıcı besinler şunlar;

1-Su

2-Yeşil yapraklılar:Ispanak, ısırgan, karalahana, kırmızı pancar gibi koyu yeşil yaprakları olan sebzeler, içerdikleri vitaminler ve mineraller sayesinde emzirirken ihtiyaç duyulan ekstra kaloriyi sağlıklı bir şekilde almanıza yardımcı olur.

 

 

3-Yulaf

4-Havuç

5-Tahin,Helva,Humus,Susam: Aynı tür yiyecekler.

6-Boza

7-Dereotu

8-Kuru kayısı, kuru incir

9-Hurma

10-Şekersiz kayısı, üzüm hoşafı

11-Rezene

Yani kısaca süt artıran unsurlar;

-Stresten uzak durmak

-Bol bol emzirmek

-Yukarıda bahsettiğim yiyecek içecekler

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir