Gebelik Trimester Dönemleri

Şimdiden ne kadar heyecanlı olduğunu tahmin edebiliyorum . İçinde büyüyen minicik bir can, atan bir kalp var. Bu gerçekten mutluluk verici. Hafta hafta hamilelikte bebeğinin nasıl geliştiğini öğrenecek ve çok mutlu olacaksın.  Hamileliğin 9 ayı 3 trimester dönemine ayrılıştır. 3 kere önemli geçişler olur. 1.trimester 1,2,3. aylar, 2.trimester 4,5,6. aylar ve 3.trimester 7,8,9.aylardan oluşur. 

 

  1. Birinci trimester ,senin, vücudun hamileliğe alışmaya başladığı dönemdir. Bebeğin organları bu dönemde yavaş yavaş oluşmaya başlar sen ise genelde mide bulantıları ve kusmalar yaşarsın.
  2. İkinci trimester hamileliğe alıştığın,artık bir hamile olarak yaşamaya alıştığın dönemdir. Bu dönemde bebek hızlı bir şekilde gelişir. Kusmalar genelde azalır.
  3. Üçüncü trimester hamileliğin 2.trimester döneminde azalan sıkıntıların tekrar başladığı dönemdir. Karnın iyice büyüdüğü ve haliyle bebek büyüdüğü için merdiven çıkarken nefes zorluğu çekebilirsin. Bebeğine kavuşmayı istersin ve hazırlıkları yaparsın. Artık bebeğini kucağına almak için daha çok hazırsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir