Hamilelik Belirtileri Nelerdir? En Belirgin 10 Belirti

1.Koku Hassasiyeti

Koku alma hassasiyeti yaygın bir belirtidir. Çevrenizdekilere ve öncekine göre daha hassas koku alabilirsiniz. Özellikle deterjan kokularından mideniz bulanabilir nefret bile edebilirsiniz ilk zamanlarda.

2.Halsizlik ve Uyku İsteği

 

Üzerinde anlam veremediğin bir yorgunluk, uyku hali varsa buda hamilelik belirtisidir. Öyle bir yorgunluk ki hep yatmak uyumak isteyebilirsin. Vücut hamileliğe alışmaya çalıştığı için bitkin düşer. Ancak hamileliğinin 3 ila 6 ay arasındaki 2. trimester döneminde etkisini azaltır. Hamileliğinin son dönemlerinde ise, bu yorgunluk hali yeniden ortaya çıkabilir.

3.Göğüslerde Hassasiyet, Acı

 

 

 

 

 

Hamileliğin en belirgin belirtilerinden biri göğüs hassasiyetidir.Hamile kaldığınızda hormone seviyelerinde olan değişiklikler acı ve hassasiyete neden olur.Regl olmadan önce de böyle bir durum vardır ancak bu daha şiddetlidir.

Ağrıyan, sızlayan, dolgun, şişkin, hassas hatta dokununca acıyan göğüsler, birçok kadın için spermle yumurtanın buluşmasından itibaren hissedilen, en erken gebelik belirtileri arasındadır. Bu hassasiyet döllenmeden hemen birkaç gün sonra başlayabilir.

4.Meme Uçlarında Koyulaşma

Hamile olduğunuzu sadece göğüslerinizdeki değişikliğe bakarak anlayabilirsiniz. Meme uçlarında belirgin bir şekilde kararma koyulaşma olur ve mutlaka dikkatinizi çekecektir. sorumlusu, şimdiden coşan hormonların!

Meme başlarının etradındaki küçük kabarcıklar da büyüyebilir. Daha önce pek dikkat çekmeyen bu kabarcıklar, hamileliğin sırasında artar ve belirginleşir..

5.Sık Sık İdrara Çıkma

 

Sık sık idrara çıkma da olukça belirgin ve erken bir belirtidir. Bana ne oluyor diye sorabilirsiniz kendinize. Öncekine göre oldukça sık idrara çıktığınızı fark edeceksiniz.

6.Hafif Kanama

Bazı kadınlarda adet gününden önce hafif kanama görülebilir. Ancak bu kanama, adet kanaması gibi kırmızı değil, açık ila orta koyulukta değişen bir pembedir.

7.Bulantı ve Kusma

 

 

Bu durumu çoğu kadın yaşar. Yumurta, peynir, zeytin gibi çoğu yiyecekten mideniz bulanabilir hatta bu sebeple ilk aylarda pek kilo alınmaz.  Genelde 3.ayda son bulur herkeste farklılık gösterebilir.

 

 

 

8.Karında Şişkinlik

Değişen hormonlar sebebiyle karında şişlik olabilir ancak bu adet şişliğine çok benzer. Bu yüzden sadece bu belirtiye bakarak hamile olduğuna karar veremezsin.

9.Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Vücudun sanki normalden daha sıcak, bunalmış gibiysen bu hamileliğin ilk belirtilerindendir.

 

10.Adet Kanamasının Gecikmesi

Hamilelik bekliyorsan adet gününü mutlaka takip etmelisin bu ilerki zamanlarda da yardımcı olacaktır. Kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmek için son adet tarihini bilmen gerekir. Adet kanamanda gecikme varsa 1 hafta sonra test alabilirsin. Neredeyse herkeste görülen bir belirtidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir