Lohusalık Dömemi- Lohusalık Bunalımı

Lohusalık gerçekten çoğu kadın için oldukça zor bir dönem. Çok duygusal, kırılgan ve stresli oluyoruz.Bazı anneler doğum yaptığında ne yazık ki bebeğini bile kabullenemiyor, bakmak istemiyor. O kadar güçlü bir psikoloji ki bazen haftalarca sürüyor ve bu stres, üzüntüden dolayı anne sütü azalıyor maalesef.

Herkes farklı sıkıntılar yaşar. Bir de ilk doğumsa daha fazla yaşanıyor. Aslında bu stresin %80 i çevremizdekilerden kaynaklanıyor. Şunu şöyle yap, onu giydirme bunu giydir,onu yedirme vs… O kadar çok akıl vermeye çalışan var ki bazen insana kendini suçlu gibi hissettiriyorlar. Bunları aldırmamak lazım yoksa stres arttıkça artar.

 

Özellikle eşinizin size destek olması, yardımcı olması çok çok önemli , her kadın şanslı değil bu konuda maalesef. Bunun dışında doğum yapar yapmaz bebek görmeye gelen var, bu çok yanlış siz daha bebeğinize alışmamışken bir de gelen insanlar bunaltabiliyor eğer çok yakınlarınız değilse. Çünkü dinlenmeniz ve bebeğiniz her uyuduğunda uyumanız gerekiyor misafirler varken uyumak pek mümkün değil. Bir de herkes size öneriler verir veya korkunç şeyler anlatabilir lohusalıkla ilgili gerçekten böyle insanlar var senin psikolojini düşünmeden ağzına geleni söyler. Siz sakın bunlara kulak asmayın sadece bebeğiniz ve siz önemlisiniz. Ev işlerini yanınızda kim varsa o yapsın siz sadece bebeğinizle ilgilenin. İyi beslenin dinlenin bol bol emzirin ve gerçekten dilinizde hep dua olsun . Asla korkmayın korktukça psikolojiniz olumsuz etkilenir. Bebeğinize alışmaya çalışın bunun tadını çıkarın. 🙂

2 thoughts on “Lohusalık Dömemi- Lohusalık Bunalımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir